forum.QARK.net

Pokecání => O čemkoliv => Téma založeno: Rend 18. Říjen 2010, 22:15:18Název: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Rend 18. Říjen 2010, 22:15:18
Ahojte! :)

Dnes jsem se s několika lidmi bavil na téma "podzimní špatné nálady" a začíná mě tohle hodně zajímat a udivovat. Co jsem se o tom bavil s kámarády, tak to mají všichni stejně - když jsou ve společnosti (s ostatními kamarády), všichni sou happy a nikoho nic netrápí. Ale jak přijdou domů, nálada se otočí o 180 stupňů a nálada je v háji... Své stavy definovali těmito slovy:

Beznaděj, nenávist, smutek, žárlivost, podezíravost, sebenenávist.

A já s tím naprosto souhlasím. Stává se mi například, že si něco domluvím (třeba rande) a potom doma právě kvuli týhle náladě začnu vymejšlet důvody, proč na onu schůzku nejít. Bavil jsem se přesně o tomhle s kámoškou a prý je na tom stejně...

Jak jste na tom vy? Jak se proti tomu bráníte?


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Paul C. 18. Říjen 2010, 23:24:49
Myslím, že zrovna k tomuhle tématu bych měl co říct. Nic takového se mi neděje  :D

Přisuzoval bych to spíš vašemu "pubertálnímu stavu", aniž bych se tím chtěl někoho dotknout. S nějakou oduševnělejší psychologickou vsuvkou by mohl přispět spinkos. Já nechci plácat do vody, jelikož to podložené vědecky nemám.

Co dělám já, abych se těmto stavům vyhnul? Tak v první řadě je to přívětivé a podnětné prostředí - vlastní rukou navržený a zařízený pokoj, kde jsem utratil většinu svého jmění. Stejně důležité je mít něco lepšího na práci, než přemýšlet o hovadinách - mluvím o nějaké smysluplné práci, rozjet nějaké projekty, abyste byli "stále" busy. Pokud si přitom i vyděláte, tak dobře pro vás.

Samozřejmě nelze být pořád doma. Nezastupitelné místo každý den má pohybová složka. Nějaká zábavná sportovní aktivita, nejlépe ji spojit s pobytem veknu. Nějaký sociální kontakt by měl taky každý den nastat - ať už je to pokec ve škole, nebo třeba i návštěva kina, hospody nebo cokoliv. Netřeba přehánět - méně je někdy více. Šlo by to složitě rozvádět, ale je jednoduše třeba si uvědomit co ty pocity způsobuje, odhalit jejich nástup a zabránit jim. Mám vždy v záloze nějaké úkoly, na které se můžu orientovat, když se začnu cítit nesvůj - jít nakoupit, něco sehnat, jít se projít, uklidit, něco opravit, vylepšít, jít si zaběhat, něco zařídit, něco nakreslit, jet na bazén, třeba i podívat se na film, poslechnout hudbu, na chvíli si lehnout, najíst se, udělat si čaj, dát si pivko, ... cokoliv funguje pro vás.

Shrnout by se to dalo jako stav soustavného rozptylování - vyhnutí se nudě stereotypu a šedi.
Mé psychické rozpoložení zásadním způsobem ovlivňuje fyzický stav a pohodlí. Když se oholím, vyčystím si zuby a obleču si něco čistého, tak se cítím hned líp. Jsou to určité rituály, které působí nejspíš jako kotvy v NLP - dokáži navodit ten pocit, který je třeba.

Jistě, že to nefunguje vždy na sto procent, ale posledních pár měsíců se jakýmkoli hlubším depkám vyhýbám naprosto s přehledem.

Snad to trochu pomohlo  :P


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: joei 19. Říjen 2010, 06:58:40
a nebo jsi prostě nedostatečně vyspalej. to pozoruju na sobě. když jsem vyspalej, chce se mi rpacovat, něco dělat atd, ale pokud se dostatečně nevyspím, nechce se mi nic.

a druhá věc je, že pokud se Čecha zeptáš, jak se má, pravděpodobně začne nadávat na všechno okolo... a je jedno, který je to období, protože pro Čecha je na podzim moc mokro, v létě moc horko, v zimě moc zima, na jaře moc pylu, na dovolený je všechno drahý, jídlo v jídelně málo teplý, partnerka moc chladná...

vždyť je takovejch krásnejch věcí, na který se můžeš zaměřit:-)


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Daidalos 19. Říjen 2010, 08:39:46
Taky jsem na tom špatně  :?
To počasí a všecko...
Včera mi ale například pomohlo, koupit si energy drink a sladké sušenky. U mě je to ovšem možná jen tím nevyspáním.
Tohle všechno způsobuje, že už nemám ani motivaci jít za holkou která se mi líbí (a to už je hodně blbý  :x).


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Atto 19. Říjen 2010, 12:02:46
K tomuhle já používám kafe, je to pro mě takovej klidnej element - odpoledne si udělám hrnek čerstvýho kafe, pustim si oldies rádio (odpoledne tam většinou trefujou můj vkus :) ) a relaxuju. Chce to upouštět pravidelně ventil, protože už jenom 8mi hodinový sezení ve škole a poslouchání věcí, co mě (většinou) moc nezajímaj je náročný (o práci anin nemluvě). Sport je taky vynikající, bohužel sem mi rozsypávaj kolena, takže mam několik měsíců stop od všeho  :cry:
A samozřejmě pravidlo úsměv na tváři  :arrow: úsměv v duši a naopak. Ovšem musim připomenout, že vás lidi nebudou mít rádi, protože v tuhle dobu je v módě se mračit.  :)


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: pata07 19. Říjen 2010, 14:41:45
Podzimní špatné nálady říkáte jo?
Já mám spíš takové špatné školní nálady. :D Tech 9 hodin je na mě fakt už moc a bez kafe bych to zkrátka nepřežil(První týden jsem bez kafe sice dal ale byl jsme 8. a 9. hodinu a odpoledne úplně mimo). Co měě těší je to, že máme učitele, kteří jsou oproti těm na základce takoví "v pohodě". Z této řady učitelů, ale vystupuje jedna učitelka a zrovna je to naše třídní. :evil: Na její přetažené hodině se vždycky tak naštvu(vyjímku teda tvoří dnešek), že ten den mám zkaženej až domů. Doma si ale pak zvednu náladu nějakou hudbou, filmem, v případě pěkného počasí vyrážim ven.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: joei 19. Říjen 2010, 14:53:36
Chlapci chlapci, co s Váma bude, až začnete makat? xD


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Rend 19. Říjen 2010, 15:53:36
Přisuzoval bych to spíš vašemu "pubertálnímu stavu"...

http://www.google.cz/search?q=podzimni%20deprese


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Jouda 19. Říjen 2010, 15:57:20
Já jsem šťastný, nic mě netrápí. Jenom bych potřeboval spánek, což nejde, protože pořád něco dělám a ani pomalu vysrat se nemůžu. Opravdu.  :)
Zlatý víkendy.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: onsad 19. Říjen 2010, 16:48:44
Chlapci chlapci, co s Váma bude, až začnete makat? xD

Na deprese už nebude čas, to mám ze svě zkušenosti. V práci jsem celkem šťastný. :)


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: P1R3K 19. Říjen 2010, 22:17:32
Nechápu, fakt nechápu :D já prostě negativně naladěný lidi nechápu, já se mám konstantně dobře a mám pořád dobrou náladu :)


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: joei 20. Říjen 2010, 07:20:58
Nechápu, fakt nechápu :D já prostě negativně naladěný lidi nechápu, já se mám konstantně dobře a mám pořád dobrou náladu :)
TRUE STORY

teď to mám stejně a myslím si, že jediná věc, která mě dokáže vykolejit, by byly problémy s přítelkyní, ale jelikož to po téhle stránce všechno klape, mám za co žít a zdravotně jsem v pořádku, nemám si na co stěžovat. Trojúhelník spokojenosti je splněn


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Comanch 20. Říjen 2010, 15:34:24
Psychologové tvrdí, že z fyziologického hlediska je střídání dobré a špatné nálady běžná věc a má ji každý. Jen to možná někdo víc prožívá.

Minulý rok jsem dělal takový zajímavý psychologický průzkum na toto téma. Myslím, že jsem to i tady někde psal.
Po dobu 4 měsíců jsem si každý den večer zapisoval náladu, jakou jsem ten den měl. Ve stupnici 1-nejhorší 10-nejlepší. Když jsem to pak nabouchal do excelu a vyfluslo mi to graf, vypadal s malými odchylkami jako sinusoida. Pul týdne to stoupalo a pul zas klesalo.
Bohužel o ten dokument v počítači jsem přišel, ale číselnou tabulku a jeden měsíc graficky mám na papíře zde: (omluvte špatnou kvalitu)
tabulka (http://pictureup.cz/picture/verejny/18251825tabulka.jpg)
graf (http://pictureup.cz/picture/verejny/10701070graf.jpg)

To mě přesvědčilo o tom, že to skutečně přirozeně kolísá a odchylky dělají jen běžné denní události.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Kinyo10 20. Říjen 2010, 16:31:24
Bezte do dza s depresema . Si zajdete do privatu a hned se Vam zlepsi


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Av4 20. Říjen 2010, 17:27:57
Comanch: Byly by zajímavé dlouhodobější výsledky. Třeba jestli to nějak koreluje se školou, s dny v týdnu, atp. ;)


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: GR77A 20. Říjen 2010, 18:32:48
U mě se to taky tak nějak střídá, někdy mám skvělou náladu a radost, ikdyž nedokážu říct z čeho. A někdy je to naopak, ale to mám většinou z toho, že mě nikdo nechce a dycky de všecko zákonitě tak akorát do kytek. Ale oba stavy jsou nezávislý na ročním období.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Jouda 20. Říjen 2010, 21:18:46
Jde také o to, jakou má člověk energii. Energii dodává spánek a příjem sacharidů v předchozích dnech. K tomu můžete doplnit energetické nápoje(Drahá zbytečnost), zelené čaje a nebo dobrá volba "granulovaný sojový lecitin", který má hodně zdravotních funkcí. Jedna z nich je "Bdělost". Pokud to všechno zkombinujete, máte zaručenou energii, což znamená dobrá nálada.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: puzzle 21. Říjen 2010, 07:08:53
Špatnou náladu máte hlavně proto, že máte až moc volného času, který nedokážete využít a tak se nudíte a dopadá na vás špatná nálada. Já osobně neznám pracujícího člověka nebo někoho, kdo má spoustu zájmů, se špatnou náladou.

Jinak energetické drinky, které bych nikdy dlouhodobě nepil, dodají spoustu energie krátkodobě, ale pak přijde útlum a budete ještě více unavení. Proto doporučuji spíše přírodní věci jako zeleninu, ovoce nebo třeba ten lecitin. Ještě k tomu přidejte pravidelný pohyb (běhání, jízda na kole etc.) a dostatek spánku. Pak budete mít výbornou náladu. :)


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: joei 21. Říjen 2010, 09:50:54
K těm energy drinkům jsem slyšel, že cca za 3 dny vám to tělo vrátí a budete otupělí. Moc často je nepiju, tak jsem to na sobě nepozoroval...

btw, minulý rok se objevil případ v Německu, kdy si kluk před maturou dal nějaký prášky na povzbuzení práce mozku, na to loupnul 3 energy drinky a ve spojení s nervozitou mu nevydržela pumpa a skácel se u tabule při matuře a nerozchodil to. v 18 letech dostal infarkt.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Jouda 21. Říjen 2010, 16:09:58
Joei: Nějaký prášky si vzal.. - To nezní moc dobře.  :D


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: pata07 21. Říjen 2010, 19:14:20
joei: To cos napsal se hodně pobobá příběhu(je to spíš mýtus): kola + mentosky a na hodině se skácel k zemi.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: joei 21. Říjen 2010, 22:23:31
Ale to není ono. tohle je fakt případ snad dokonce z loňska... no každopádně dneska jsem si koupil Monter - energy drink od kena blocka, majitele značky DC a jezdce WRC... a přiznám se, že klasický semtex nebo red bull mají u mě přednost:-)


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: MusicMan 18. Leden 2011, 12:37:16
Moj pribeh je taky, ze som odisiel do Bratislavy, kde som robil najprv ako drak, ale kezde som sa sttretol s velkou nevdakou nadriadenych, odisiel som do inej prace. Ja tu kurva nemam co robit!!! 8hodin caknia na koniec. Umorne. Po troch mesiacoch som sa rozisiel a odvtedy je to este horsie. Doma som mal vzdy co robit. domov som chodil len spavat. Tie casy su ale prec a teraz mam troch ludi, s jednym z nich aj dvakrat do mesiaca zaparime, ale zase nic. CChapete. Hram na gitaru, ale aj na tu treba naladu a po tej "robote" jej teda vela nie je. Neviem, co podniknut. Nikdy som nejak extra nesportoval. Skor sme len tak blbli ako decka. Ja vlastne ani neviem, co ludia v mojom veku robia. Ako mam sportovat? sam niekde, ako luzer? Nemam sajnu a som uplne na spodnej hranici zvladania toho vsetkeho. Urcite sa teraz nieco musi velmi rychlo zmenit. Najblizsie asi kupim pytel a dam si brko :DD to je ale velmi kratkodobe/nakladne riesenie. Nieco. Nieco. Ja neviem co... Vsetko ma omrzelo. skurvena robota. Mohol som si radsej nechat od byvaleho sefa srat na hlavu. tam mi usiel den, ako voda. Ale uz by som bol teraz v riti z tej prace zase. Lebo to bol tiez extrem. To je to, ze nic plynule sa nestalo. Vsetko skokom a nejak som nedbal na nasledky. resp. sa toho dost naraz stalo. Tazko sa  vracia teraz do normalu. Najma, ked som zacal davat peniaze do banky a sporitelne, cize moc mi ich na rozhadzovanie neostava. Skor ziadne. I have no idea. Opakujem,  je to zufale so mnou... ale usmievam sa. to je hlavne ze? :DD


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: onsad 18. Leden 2011, 13:27:56
Radofun: Klidně sportuj sám, taky to tak dělám a blbě si nepřipadám. Ale samozřejmě individuální sporty.  :D Brusle, kolo, běh. Kdyžtak si zkus najít parťáka na rekreační tenis, badminton, squash apod.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: norek 18. Leden 2011, 20:23:46
No indivuduálních aktivit je strašně moc, tam si něco vybereš, ale pokud bys chtěl spíš kolektiv tak ti navrhuji Rugby. Tvrdý sport, tvrdí chlapy, prý je to dost o kolektivu a tak. V Bratislavě určitě je nějaký rugbyový klub. Jinak z kolektivních aktivit mě nic dalšího nenapadá, přijde mi že je docela obtížně někam se zařadit pokud ten sport neděláš odmala = nábory sou většinou pro děcka, dospělí pokud hrajou něco rekreačně tak sou to spíš známí. A ještě me napadá, silová/sportovní gymnastika, ta v Bratislavě taky bude , chodit tam mlže kdokoliv a kolektiv tam je taky. Pak ještě bojové sporty. Ale rugby mi přijde nej řešení na tvé problémy  :D.

Hlavně něco začni dělat jinak tě ta nečinnost postupně zničí.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Lucaso 18. Leden 2011, 21:39:28
Zkus treba vsliga.cz - muzes se tam klidne prihlasit sam a poznas nove lidi, ktere bavi stejny sport jako tebe.


Název: Re: Podzimní deprese a špatné nálady
Přispěvatel: Mentor 19. Leden 2011, 11:15:52
Podle mě je podzimní deprese způsobená tlakem společnosti ( většinovej podíl ) ale tak či tak mají lidé prostě špatnou náladu když je špatné počasí.
Já těmahle depresema trpím celkem často, a v hodně velký míře kdy mi příjde že život nemá smysl.Většinou je ta deprese k užitku  protože pár dní naprostý bezmoci vyměním za nějaký depresivně naladěný literární dílo který pak vyhraje okresní sozutěž.
Tím začátkem jsem myslel že dřív vám k tomu aby jste byl populární stačilo znát pár vlivných lidi nebo prostě být zajímavý.
Dneska je na světe tolik zajímavých ( nebo se za zajímavé vydávajících lidí ) sppooooousta, šílená spousta.
A tak v té spoustě většina lidí co nemá užasně nadupanej učet na xteenu nebo milion přátel na facebooku upadne kdokoliv at je jakkoliv talentovanej.
Prostě se mění hodnoty, a ke štěstí dnes všem chybí jen materiální věci.
Náš život a život všech ostatních se začíná ubírat jiným směrem, vůbec se mi to nelíbí ale nemám na vybranou.
A zákon evoluce říká, adaptuj se nebo zhyn.
Tyhle příčiny vedou k nedostatečné pozornosti, většinou tyhle deprese postihují inteligentnější kruh lidí ale není to pravidlo.
Protože inteligentní lidi mají jednu špatnou vlastnost, nad vším moc přemýšlí.
S nedostatečnou pozorností se každej charakter vyrovnává jinak, a proto někomu vůbec nevadí.
Naopak jiní, třeba jako já.Kteří ke svému životu potřebují pozornosti - omluvte mi ten výraz - jak nasráno to snášejí mnohem hůře.
Já pozornost pohlucji jako houba, je moje voda a když svojí vodunemám tak uschnu.
Všichni tihle lidé začínají mít pocit méněcennosti, že jejich život nestojí za nic a ostatní jsou milionkrít lepší než oni.
Já to ted zaháním tak že prostě popíšu svůj charakter do posledního písmene, znám se lépe než kdy předtím.
A tak se moje stavy téhle deprese zkracují a zkracují, pokaždé trvají o něco kratší dobu a jsem pěvně řpřesvědčen že brzo  zmizí uplně :)