forum.QARK.net

Pokecání => O čemkoliv => Téma založeno: Atto 03. Září 2011, 20:07:08



Název: Vysoká škola
Přispěvatel: Atto 03. Září 2011, 20:07:08
Zdravím harcovníci  :)

Rok se s rokem sešel a já jsem se prokousal do čtvrťáku. Posedávám a přemejšlim, co mě (a mé vrstevníky) tento rok čeká. Když sem si uvědomil kolik toho bude, připadal sem si takovej mrňavej a zapil to havanou s kolou (teď sem si za to nafackoval!). Konec rozjímání. Čeká mě výběr VŠ a ač věřim, že každý svého štěstí strůjcem, tak vím, že se jedná o životní křižovatku a rozhodnutí o tom, kam se vydat je třeba nepodcenit, jelikož může ( z části) ovlivnit další roky života co přijdou.

Rád bych vás poprosil, pokud máte nějáký tipy, co je fajn udělat či čemu se naopak vyhnout, zkušenosti ze škol, který studujete (nebo jste studovali), jestli byste se o ně nemohli podělit, poněvadž jedním z největších nepřátel člověka je neinformovanost, proto bych se s tím rád popral co nejdřív.

Osobně si teďka kroutim čtvrťák na všeobecnym gymplu v Praze a co bude dál ještě jasný nemam. Osobně uvažuju o Dopravní fakultě ČVUT; VŠE (nejspíš obor finančnictví); žurnalistice na UK; měl jsem v oku škodováckou školu v Boleslavi, ale tu jsem zavrhnul (auta jsou moje vášeň, ale člověk tam k nim zřejmě moc nepřičichne); kamarádova sestra chodí na Policejní akademii, minimálně předměty jako terorismus nebo střelba ( :D) zněj skvěle. Upřímně, jsou to spíš takový výkřiky do tmy, neni to něco, co by mě vyloženě chytlo za srdce.

Věřim, že připíšete svý poznatky, aby z tý malý studnice mohli čerpat i ostatní (ať už ti, co je to letos čeká nebo ti, co jim pár let chybí)

Díky, Atto


Název: Re: Vysoká škola
Přispěvatel: puzzle 03. Září 2011, 20:16:36
Já zastávám názor, že nejdřív je dobrý se rozhodnout, co chceš v životě dělat a až potom se pídit po vzdělání a školách. Přijde mi, že máš trochu opačný přístup.

Každopádně konkrétně ti neporadím, teprve tenhle rok jdu do prváku VŠ, takže praktické zkušenosti nemám.


Název: Re: Vysoká škola
Přispěvatel: Abruzzi 03. Září 2011, 20:25:49
Puzzle má pravdu. Nejprve se rozhodnout co chceš od života.

Ale jinak já plánuju VŠE, obor účetnictví. Protože se tam lze naučit číst v číslech, a trošku by to mohlo souviset s učením Roberta Kiyosakiho.


Název: Re: Vysoká škola
Přispěvatel: Atto 03. Září 2011, 20:41:47
Musim se přiznat, že přečtení několika Kiyosakiho knížek bylo hlavním impulzem pro zjištění informací o VŠE  :)

Co bych chtěl dělat? Hádat takhle dopředu je těžký. Snu o tom býti sexy automechanikem sem se dobrovolně vzdal. Do budoucna se chci vidět v čele podniku (idéálně něco přes auta,síť myček & servisů, případně vedení dealetství), ale to si vždy žádá vstupní kapitál, kterej neni nejmenší. Variantou, která mi je taktéž blízká, je penzion někde v alpách, co by měl v pžízemí príma bar  :). Uvědomuju si, že je tu tenká hranice mezi naivním plkánim a realitou.
Ze škol, co jsem zmínil výše, je mi nejblíže pravděpodobně žurnalistika. Otázkou je, jak moc mam nasazený růžový brejle o týhle práci.

A aby se to ještě zamotalo, tak předměty, co mě na škole bavěj jsou angličtina, zeměpis, dějepis, možná zlehka biologie. Letos sem se zapsal na seminář finánční matematiky, tak sem na to zvědavej...


Název: Re: Vysoká škola
Přispěvatel: Buchy 03. Září 2011, 22:00:23
To rozhodnutí je důležité. Je dobře, že si and tím lámeš hlavu.
Školu ti tu ale nikdo neporadí - to rozhodnutí je jen na tobě. Vždy mě na střední bavila matika a fyzika, takže jsem podle tohoto oříznul okruh škol. Zůstaly my nějaké mat-fyz fakulty a samá teorie. Teoreticky zaměřené obory mě však děsily - co budu dělat po škole? Skončím tak leda zase na střední, ale budu vědomosti předávat, nikoli brát. Chtěl jsem do toho dostat trochu praxe. Pak mě osvítila příručka VUT a zaujmul mě obor nanotechnologie. No právě jdu do druhého ročníku. Ke konci prváku na mě dolehla krize. Litoval sem své volby. Pak mi muselo okolí pomoct a otevřít mi oči, že to je to, co jsem chtěl. Přesvědčil jsem se, že jsem se rozhodl správně a že toho dál litovat nebudu.
Jak vybrat teda vysokou školu? Hledat informace. Samozřejmě má každá vysoká škola své stránky, kde najdeš prezentace oborů, cíle studia, které předměty tě čekají a spousta dalších informací, podle kterých si o daném oboru uděláš obrázek. Pozor! ... V těch prezentacích všichni strašně rádi přehání a ukazují jen ty světlé stránky.
Podle mě si nikdo nikdy nemůže vybrat obor, kde by mu seděly veškeré předměty a vše by ho bavilo...  :idea:
Základem je se dívat a hledat informace. Určitě tě něco zaujme. Vždycky si uděláš představu o tom, co z tebe může a nemůže být, když dostuduješ právě tento nebo tamten obor. Přihlášek si podej víc (samozřejmě). Pokud však najdeš obor, kam chceš jít a máš dobrý prospěch, což znamená, že by jsi byl přijat bez přijímacích zkoušek, tak nevyhazuj zbytečně prachy za dvě a více přihlášek.  :)
No a kdyby si nevěděl co by, tak jdi na podnikatelku... Nic proti lidem studujícím na podnikatelce, mě to však přijde jako takový obor o ničem, kam chodí právě ti, kteří se nějak nedokázali rozhodnout.
Přeji hodně štěstí při volbě vysoké školy.
PS: Samozřejmě mají ostatní pravdu v tom, že nejdřív si vyber, kam by jsi chtěl v životě dojít a co by jsi chtěl dělat... pak teprve můžeš na tu cestu jít...  :)


Název: Re: Vysoká škola
Přispěvatel: Av4 05. Září 2011, 13:00:51
Doporučuju se spíš popútat někoho, kdo už tam je. Třeba TUL je známá jako "horší" škola v porovnání s VUT/CVUT/UK. Je to do značné míry pravda. Ta škola není tak těžká, jako ostatní jmenované. Ale je tam o mnoho osobnější přístup, protože je menší. A když máš do toho chuť, tak máš šanci se do látky dopodrobna dostat. Na druhou stranu je výhoda v tom, že když zjistíš, že tě baví nějaká praktická věc a začneš jí dělat, tak pokud se jí nemusíš věnovat od osmi do čtyř, tak stíháš pracovat při škole. A navíc sice ta škola nemá takových úspěchů, jako jiné (mluvím teď o té technické části - FStrojní, FMech., FTextilní), ale v některých věcech jsou špičky (nanotech, zvlákňování, rozpoznání řeči) AFAIK. Takže pokud by tě neco takového zajímalo, tak se tam můžeš rychle dostat nahoru, protože většina lidí jen proplouvá a pokud se snažíš, tak jsi okamžitě vepředu a to prof. nenechají bez odezvy. To je výhoda oproti masovým školám typu CVUTu. Na TUL většinou po půl roce chodí na přednášky tak 30 lidí (za 100), takže není ani pak těžké se zapovídat s přednášejícím.

Co tímhle celým chci říct je, že stejně hodně bude záležet na tom, jak se k té škole postavíš. Pokud se jí budeš věnovat naplno, tak i ta nejhorší a nezapadlejší škola ti toho dá hodně. Ale zas přijdeš o studentský život (sex, drugs & rock 'n roll). Lidi se na VŠ dělí na ty co paří a na ty co dělají věci do školy. A nemůžeš mít oboje IMO. Takže taky bacha na to aby sis nevybral školu, která na tebe bude klást velké nároky (viz medicina) a ty bys přitom radši kalil a pařil ;)