forum.QARK.net

Pokecání => O komunikaci a komunikačních tricích => Téma založeno: Comanch 01. Červen 2010, 21:22:43



Název: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Comanch 01. Červen 2010, 21:22:43
Snad všichni z nás se učíme anglicky. Tento jazyk je totiž v naší (jak říkáme) civilizaci nezbytný. I přesto, že jsem pochopitelně patriot, zastávám názor, že by se každý Čech měl učit angličtinu, aby se dostal do světa a tím následně prosadil právě Česko někde venku.

Už od základní školy až do teď se učím němčinu. S příchodem na střední k ní přibyla ještě angličtina, ale to že nemám základy od dětství je občas dost znát. Ve třídě jsem sice průměrný, ale stále to nestačí k tomu, abych si bez problémů mohl s někým popovídat anebo číst časopis. Dal jsem si proto nový cíl, naučit se perfektně anglicky. A jelikož anglina kterou máme ve škole mi příjde naprosto nedostatečná, pídím se po jiných alternativách, kterými jsou:

  • jazyková škola
  • individuální doučování
  • studium či brigáda v zahraničí
  • samouk
  • spolehat na zdroje ze školy

Rád bych se proto zeptal vás všech, co se učíte nebo umíte anglicky, jakou cestu jste zvolili vy a jaký koncept výuky vám nejvíce prospěl? Jaké navštěvujete jazykovky? Jak moc vám pomohly? Jaká je nyní vaše úroveň? Počítám s tím, že asi ne každý má bohaté rodiče anebo tak dobrou brigádu, takže snad nebudu odkázán jen na "leť na rok do Ameriky".


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Paul C. 01. Červen 2010, 21:41:43
Zdravím, Comanchi. Naučit se anglicky je určitě dobrá volba. Anglicky umím výborně, a proto myslím, že bych ti mohl poradit.
Určitě je pravda, že někdo má na jazyky prostě talent, ale je to hodně o správném přístupu. Jako základ potřebuješ nějakou tu gramatiku a slovní zásobu ze školy. Ale ani když se jí budeš učit 20 let neznamená, že opravdu anglicky budeš umět. Mnohem důležitější je praxe a vlastní iniciativa. Vezmi si anglickou knížku a čti. Jasně, ze začátku budeš muset překládat třeba každé třetí slovo, ale postupem času zjistíš, že se ty slova začínají opakovat, a že už je znáš. Upevníš si často používané fráze a slovní spojení.

Dalším důležitým krokem je trénink vlastního vyjadřování v cizím jazyce. Najdi si nějaká anglická fóra ohledně něčeho, co tě zajímá, třeba pick-upu a začni přispívat. Piš e-maily, zprávy, pojednání. Nezapomínej ale ani na poslech a výslovnost. Začni sledovat anglické filmy s anglickými titulky a posléze i bez nich. Výslovnost trénuj mluvením k sobě samému. Určitě zaznamenáš velké pokroky a cesta do zahraničí bude jenom třešnička na dortu.

Já to mám tak, že když nad něčím přemýšlím, tak můj vnitřní monolog probíhá v 80% případů v angličtině. Nejčastěji, když něco řeším, tak jdu ven a povídám si nahlas. Samotné přemýšlení v cizím jazyce je cíl, kterého bys měl chtít dosáhnout. Neustálé překládání českých vět v hlavě při komunikaci s cizincem ani není dost dobře možné.

Čeká tě kus práce, ale angličtina se dá zvládnout poměrně dobře. Držím palce a přeju hodně štěstí.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Lalanea 01. Červen 2010, 21:58:37
Poosmé jdu letos v létě na jazykovku a těch tří týdnů z prázdnin nelituju. Člověk je téměř permanentně v cizojazyčném prostředí, má zahraniční lektory, ale i hodiny s českým lektorem na probrání gramatiky (pokud je potřebuje. Jinak se gramatika dělá u pokročilých s rodilým mluvčím.). Je nachystaný odpolední/večerní/noční program (frisbee, volejbal, výlety, 3x tematická party...). Ve skupině je tak 14 lidí, když ti nevyhovuje obtížnost, můžeš ji změnit.
www.isls.cz

A jinak se radí číst, psát, poslouchat a mluvit. Takže zkus od každého aspoň trochu.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Av4 01. Červen 2010, 22:15:52
Já mám ze školy jen ty základy. Gramatika, slovíčka, atp. Ale to skutečné, co uplatníš - tj. domluvit se, umět se vyjádřit, chápat, co ti kdo říká, i když nerozumíš všemu, to mi škola nedala ani náhodou.

Z mého pohledu nejpřínosnější:
* anglické filmy s aj titulky
* anglické filmy bez titulků
* anglicky psaná odborná literatura
* exchange s němcema (:D), kdy jsme mluvili ve výsledku víc anglicky než německy
* týden v anglii u nějaké rodiny
* návštěvy ze zahraničí (němci, holanďani, atp)
* akce, kdy jsme se opili a pak mluvili na sebe anglicky... to tě totiž přiměje, že přemejšlíš anglicky... ve výsledku se to projevuje tak, že čím víc umíš tím míň sprostých slov používáš :) Ale musim říct, že to byla největší sranda co sem kdy zažil snad :D Ale chce to nejdřív trochu umět no :)

Ale upozorňuji, že si tím způsobíš problémy, protože pak budeš s holkou v kině trpět, protože budeš nesnášet dabing. Angličani dávají do hlasu mnohem víc emocí a dabing ti bude připadat jako kdyby to někdo četl z papíru bez intonace :)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Varg 02. Červen 2010, 07:38:10
Neviem či má vôbec zmysel niečo písať, všetci už napísali čo som chcel napísať ja :D Takže môžem ti to ako ďalší len potvrdiť.
Ja som ešte ako malé decko pozeral rozprávky na anglickej stanici (české, slovenské tuším neboli), celú základku som mal angličtinu. Ale tá angličtina v škole aj mne dala asi len základy gramatiky a bohatú slovnú zásobu.
Inak AJ filmy s AJ titulkami je fajn pozerať, predtým by som si možno pozrel niečo s AJ dabingom bez českých titulkov, poprípade s AJ titulkami, a potom si tam hodil české titulky a overiť si či si porozumel dobre. Na nemčine nám profesorka odporúčala pozerať rozprávky, pretože tam je ten jazyk jednoduchší, takže to platí aj na AJ, neviem na akej úrovni si, to už si môžeš zvoliť sám či budeš pozerať rozprávky, alebo HIMYM..
Anglické knihy sú niektoré špeciálne edície kde ich máš očíslované podľa toho pre akú úroveň je tá kniha určená. Teda tak tiež môžeš postupovať na úrovniach.
Mne sa osvedčili rôzne hry ktoré som hrával s niekým ďalším kto sa učil anglicky. Napríklad hádaj na čo myslím v angličtine, kde sa pýtaš na tú vec, druhý ju opisuje atď. Keď si nedávate ťažké predmety čo sa dajú ľahko uhádnuť tak je to fajn.
V anglickej rodine som nikdy nebol, ale chcel by som v budúcnosti. Treba hlavne premýšľať a rozprávať v tom jazyku, k tomu treba zas nejaké pevné základy.

Alkohol značne zvyšuje jazykové schopnosti  :lol: teda hlavne ak sa rozprávaš s niekym kto je tiež chemicky vyvedený z rovnováhy :D najlepšie na Silvestra asi, kedy je v meste plno opitých cudzincov, to som sa dorozumel asi s každým  :lol:

Inak filmy všeobecne je podľa mňa najlepšie pozerať v originálnom znení.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: D9 02. Červen 2010, 09:42:39
Comanch: podle mě sis dal hodně zvláštní cíl :) ono totiž neexistuje "naučit se perfektně anglicky"... cizí jazyk se člověk učí celej život...

Jinak angličtinu jsem se učil ve škole 12 let a k samotný domluvě nebo k tomu, abych si mohl číst anglický články, mi to skoro nic nedalo... na žádný škole ta angličtina neni "dostatečná," jak ty píšeš... často jsem zjištoval, že nás vůbec nenaučili ani běžný hovorový výrazy, který slyšíš v každym filmu 100x (ne, nemyslim fuck a shit)... abych se přiznal, mě osobně (a spoustě lidem, co znam) daly do angličtiny nejvíc dvě věci -> filmy a počítačový hry... obzvlášt ty hry jsou často neuvěřitelným spestřením slovní zásoby, protože v některých jsou doslova stovky slov, který jinde nejsou, ale může se hodit je znát...

Btw ty ses pro němčinu na základce rozhodl sám?... z toho, co si pamatuju, tak lidi, kteří se začínali učit angličtinu až na střední (u nás) jsou pořád s angličtinou hrozně zaostalí a to většina z nich i měla nějaký doučování nebo kurz navíc... podle mýho názoru neučit se v dětství angličtinu je obrovská životní chyba... ale je fakt, že jsi ještě mladej, takže to dohnat můžeš... moji rodiče se na starý kolena kvůli práci museli začít učit anglicky a maj s tim hrozný problémy a stres... fakt jim to nezávidim takhle v 45ti letech...


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Mr.LiWu 02. Červen 2010, 10:58:42
Se hrama spuhlasím, ty mi toho daly vcelku dost co se týká (ale nesmí to být něco jako Doom že :D )


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Beduin 02. Červen 2010, 11:56:46
Commanch: Souhlasím s těma, co radí anglický hry a filmy. Můj spolužák takhle sledoval celou Stargate, napřed s anglickýma titulkama, později i bez nich. Sice vedle toho ještě chodil na kurz, ale říkal že ho tohle dívání se na anglicky mluvený filmy a seriály dost posouvá dopředu.

Další věc, která tu moc nebyla zmíněná je mluvit s nativním mluvčím. V Čechách je Angličanů, Američanů, Australanů - prostě spousta lidí, kteří mluví anglicky už od narození.


Ava: S tím nesnášením dabingu úplně souhlasím. Taky se rád podívám na anglicky mluvený film, česky dabovaným prostě chybí ten "šmrnc".


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: mmarty 02. Červen 2010, 11:57:19
ájinu dělám už dost dlouho a myslím, že tady padlo spousta dobrejch tipů-knížky, filmy, kámošit s rodilym mluvčím:-),  platit si doučko nebo jít do kurzu.....hlavní je pracovat intenzivně.... každej den třeba hodinku a ono se tak to pak projeví... :)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Av4 02. Červen 2010, 13:58:42
D9: Pokud se angličtině věnuješ celý život tak pak mluvíš líp než native speaker :)

Na naučení angličtiny do stavu, kdy ti lidi rozumí, ty rozumíš jim a nemáš problém se vyjádřit podle mého stačí tak pět let.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Comanch 02. Červen 2010, 14:48:07
Děkuju všem za rady. Určitě jich tu ještě spousta přibyde. Nejvíc se mi líbí, co tady jako první zmínil Paul C.  Projíždět fora v angličtině a potom co tu radíte snad všichni, koukat na filmy v aj bez českých titulků.

V každém případě si k tomuto najdu ještě nějaký kurz nebo doučování. Mám ještě jednu velmi dobrou alternativu. Moje GF si přivydělává doučováním francouštiny a angličtiny. Problém je ale v tom, že každé naše společné učení po chvíli vrcholí v FC :D

D9: Tím výrazem "perfektně" myslím tak, abych byl schopen v ajině mluvit a psát tak, jak třeba píšu tady na foru. To mi pro dosažení cíle velmi bohatě stačí. Další zdokonalování už na té úrovni musí být hračka. Co se týče té němčiny, tak třídní musela rozdělit třídu na AJ a NJ (50-50). Tak dala rodičům doporučení (nevim na jakym základě) a ty ho pouze schválili. Já ve svejch devíti letech neměl ani ponětí, jak je ájina ve světě důležitá. Ale ani toho nelituji. Němčinu umím docela dobře a chci jí mluvit stejně perfektně, jako inglišácky.

Pokud má někdo ještě další nápady a nebo vlastní zkušenosti, budu za ně rád  :)

EDIT: Ještě malá otázka. Máte zkušenosti s projekty typu Taxus - Revoluční angličtina nebo Magic English? Má smysl do toho investovat peníze?


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Varg 02. Červen 2010, 15:05:32

Na naučení angličtiny do stavu, kdy ti lidi rozumí, ty rozumíš jim a nemáš problém se vyjádřit podle mého stačí tak pět let.

Aj za menej, když se chce. Sestra išla robiť letušku kde musela na takejto úrovni ovládať angličtinu. Myslím že za rok-dva sa tak naučila. Predtým nemala skúsenosti s AJ vôbec, iba s nemčinou a francúzštinou.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: pata07 02. Červen 2010, 19:54:10
Myslíte si, že překládání písniček může ovlivnit moji Aj?


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Av4 02. Červen 2010, 19:57:50
Rozhodně. I když pravda, že i když s filmama, domlouváním a prakticky všema činnostma v AJ nemám problém, tak písničkám občas nerozumim... Takže je otázka, jestli to neni na začátek moc velké sousto ;)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: joei 02. Červen 2010, 20:31:53
jako filmama si hodně pomůžeš, pokud chceš komunikovat s rodilým mluvčím:-) každopádně pokud máš kámoše na VŠ, požádej je, ať tě vezmou na nějakou erasmáckou párty. je tam spousta cizinců a mluví spolu všichni anglicky. já třeba komunikuju tak o 100% líp, pokud mám v sobě aspoň 3 pivka:-D


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: 0hax 03. Červen 2010, 09:39:13
Ja si pustam na noc vatsinou nejaky film po anglicky(tak ze sa stale automaticky opakuje), samozrejme treba ubrat hlasitost tak aby sa dalo spat ale zaroven aby som rozumel, no a taktiez odporucam vybrat vhodny film(bez strielania, bez jacania, bez duchov :) )  ....toto je taka pasivna metoda, nemozem zarucit ze je nejak extra ucinna ale myslim ze minimalne ked zaspavam a ked sa zobudzam tak ma dobry vpliv....ale verim tomu ze by mohla byt viac ucinna keby som sa viac rozumel silvovej metode

No a este ohladne anj,  na nete sa daju zohnat aj dvojjazycne knihy


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: D9 03. Červen 2010, 10:20:56
Zase k těm filmům je docela důležitý si správně vybrat, protože jsou filmy, ve kterých se objevujou až přehnaně vzácný dialekty, kterym fakt rozumět nejde... (např film Snatch nebo-li Podfu(c)k, kde mluví Brad Pitt londýnským cikánským nářečím a tomu občas prý při natáčení nerozuměli ani lidi na place :))


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Abruzzi 03. Červen 2010, 18:31:33
Angličtina je důležitá. Ale na časovém období nezáleží tolik jako na intenzivitě. Já dělám angličtinu od první třídy základní školy a němčinu až od 6. třídy ZŠ. Výsledek je takový, že teď ve druháku na střední němčině rozumím téměř víc a dokážu ji více použít než angličtinu.
Příčinou bude nejspíš častější styk s němčinou - často jsme s rodiči jezdili do německa (výlety,poznávání,občas něco nakoupit,za známýma...apod.) a tehdy jsem se začal s němčinou seznamovat v praxi, nejprve jsem ji začal odposlouchávat, a někdy před rokem a půl nám doma zazvonil telefon - volali známí z německa a nikdo kromě mě nebyl doma, tak jsem se překonal a mluvil jsem s nima německy. Pak si pamatuju jak mi do telefonu říkali: Du sprichst aber gut Deutsch :) Ale nechci se tu nějak vytahovat.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: spinkos 03. Červen 2010, 20:20:49
anglina kterou máme ve škole mi příjde naprosto nedostatečná
Můžeš na toto téma elaborovat? V čem jsou školní metody nedostačující?

  • jazyková škola
  • individuální doučování
  • studium či brigáda v zahraničí
  • samouk
  • spolehat na zdroje ze školy

...

Z mého pohledu nejpřínosnější:
* anglické filmy s aj titulky
* anglické filmy bez titulků
* anglicky psaná odborná literatura
* exchange s němcema (:D), kdy jsme mluvili ve výsledku víc anglicky než německy
* týden v anglii u nějaké rodiny
* návštěvy ze zahraničí (němci, holanďani, atp)
* akce, kdy jsme se opili a pak mluvili na sebe anglicky... to tě totiž přiměje, že přemejšlíš anglicky... ve výsledku se to projevuje tak, že čím víc umíš tím míň sprostých slov používáš :) Ale musim říct, že to byla největší sranda co sem kdy zažil snad :D Ale chce to nejdřív trochu umět no :)
Hledat zázračnou metodu? Subjektivní. Dopad metod na vizuálně/spatiálně, verbálně, resp. kineticky zaměřené jedince má různý efekt.
Doporučení? Pro plnohodnou komprehenzi použít všechny možné metody (ideově viz např. Jan Amos Komenský, Leonardo da Vinci, atp. - zapojit všechny smysly).

Na naučení angličtiny do stavu, kdy ti lidi rozumí, ty rozumíš jim a nemáš problém se vyjádřit podle mého stačí tak pět let.
Aj za menej, když se chce. Sestra išla robiť letušku kde musela na takejto úrovni ovládať angličtinu. Myslím že za rok-dva sa tak naučila. Predtým nemala skúsenosti s AJ vôbec, iba s nemčinou a francúzštinou.
Podstatné je vystavit se stimulu (více je lépe).


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Atto 03. Červen 2010, 22:03:06
Jako malýho caparta mě máti nahnala do jazykovky Akcent (v Praze), stálo to docela dost a chodil sem tam 2x tejdně. Potom, když nám začala ájina na základce, tak sem byl ve třídě nejlepší, a teď na střední sem taky nejlepší. Ovšem tim sem si na sebe uplet jakejsi bič, poněvadž jakmile ájinu neprocvičuješ na dostatečně vysoký úrovni (úrovni, na který se nacházíš) a znova a znova probíráš jednodušší věci, co už znáš, tak to tvý znalosti jaksi oklešťuje. Sám to cejtim, mívám okna, kdy si nemůžu vybavit vitální slovíčka. Ten Akcent mi dal v podstatě všechno (okolo Angličtiny) - základka a střední nic. Na druhou stranu, kamarádi, co tam začali chodit až potom , co se začali učit na základce měli progres nízkej a moc jim to nedalo.

Počítačový hry sou na ájinu fajn - prošel sem si dlouhym obdobim závisloti na WoWku a ta pravidelná komunikace mi pomáhala udržovat anglickou mysl svěží. Minulý léto sem vyrazil na 2 tejdny do anglie na intenzivní kurz, bydlel sem u rodiny - domluva nebyla žádnej problém, ale popravdě mě to nikam neposunulo.
Je už celkem normální, že v angličtině přemejšlim (nemam na mysli konverzaci, ale plánování dne, že musim jít nakoupit rohliky apod.) Jak píšou ostatní, filmy sou fajné, pomůžou ti mimo jiné vykalibrovat přízvuk. Hudba taky - pokud posloucháš písničku co má aspoň trochu smysluplnej text, tak je fajn si ho najít (v angličtině) a pak když to slyšíš, tak si notuješ do rytmu - daj se takhle namemorovat fráze. Abych nezapoměl - tak knihy sou vynikající. Dělaj se i nějáký podle levelu, ale ty sem nikdy nečet, takže nemam zkušenosti.

Gramatiku nenávidim. Žádnou její poučku neznám, když mi řeknete ať řeknu větu v present perfect, moje mysl zareaguje 'what a hell' . Dá se to naučit tak, aby si tyhle berličky nepotřeboval.

Ve škole vedle mě sedí podobnej angliko-nadšence, takže si i o hodinách povídáme anglicky - je třeba najít si záminku a co nejčastějc si to opakovat, oživovat.

Toť asi tak vše, angličtina je skvělej a zábavnej jazyk, držim palce při jeho učení.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: spinkos 03. Červen 2010, 23:03:47
Gramatiku nenávidim. Žádnou její poučku neznám, když mi řeknete ať řeknu větu v present perfect, moje mysl zareaguje 'what a hell' . Dá se to naučit tak, aby si tyhle berličky nepotřeboval.
To je ale škoda. Tím omezuješ své možnosti.

---> http://www.englishpage.com/verbpage/presentperfect.html (http://www.englishpage.com/verbpage/presentperfect.html)  :wink:


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Av4 04. Červen 2010, 00:00:52
Atto: No, úplně bez gramatiky se neobejdeš IMO. Protože někdy se používají časy naprosto jinak než v ČJ. Takže pokud za sebou nemáš fakt dlouhej čas mezi netive speakrama, tak si to nedáš ani kdyby ses zbláznil. Třeba trefovat správně if I had... I would, aby to bylo správně je peklíčko. Protože záleží jestli ej to reálné, nereálné, zatím nerreálné, atp...:)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Ondris 04. Červen 2010, 09:12:23
slušná stránka na gramatiku je tato http://helpforenglish.cz/


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: D9 04. Červen 2010, 09:17:10
Třeba trefovat správně if I had... I would, aby to bylo správně je peklíčko.
Tak zrovna tohle je děsně jednoduchý, jen se člověk musí ty typy podmínek naučit... :)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Moby 04. Červen 2010, 10:02:19
Pokud chce člověk umět jazyk opravdu všestranně, tak by měl kombinovat několik věcí.

Udržovat si slovní zásobu - tzn. číst si v angličtině např. různé texty, webové stránky a neznámé výrazy si pomocí slovníku překládat
Porozumění mluvené řeči - ideálně filmy v angličtině s anglickými titulky, poslouchání hudby a u toho sledovat texty atp.
Zdokonalovat si gramatiku - nejlíp na nějaké jazykovce
Aktivní použití jazyka v praxi - prostě komunikovat, komunikovat a komunikovat  :wink:


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Av4 04. Červen 2010, 11:17:35
Třeba trefovat správně if I had... I would, aby to bylo správně je peklíčko.
Tak zrovna tohle je děsně jednoduchý, jen se člověk musí ty typy podmínek naučit... :)
No, jenže když to neumíš (=nepotřebuju gramatiku), tak to netrefíš pocitově ani náhodou ;)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Atto 04. Červen 2010, 13:34:07
Když to zobecnim, tak sem u angličtiny potkal dva výrazný póly lidí: jedni jeli tak, aby mluvili správně, což vedlo k tomu, že se v konverzaci nezřídka zasekávali a přemýšleli nad pravidly tak, aby to řekli perfektně. Druhym pólem byli lidi, kterým šlo hlavně o plynulost a až tak neřešili, jestli tam má být to či ono, had been nebo have been. Já se se zařadil do druhý skupiny, gramatika se mi tak nějak pod kůži dostala a např. korekturu textu řešim pocitově/instinktivně - pak se občas dostanu s některym ze spolužáků do sporu, a on na mě vytáhne, že člen se používá tady a tady, pokud následuje adjektivu tak bla bla. IMHO to tu angličtinu przní.

Bezchybně určitě nemluvim, ten koho já bych v konverzaci 'porazil' zase 'porazí' mě v gramatice.

Gramatiku nenávidim. Žádnou její poučku neznám, když mi řeknete ať řeknu větu v present perfect, moje mysl zareaguje 'what a hell' . Dá se to naučit tak, aby si tyhle berličky nepotřeboval.
To je ale škoda. Tím omezuješ své možnosti.

---> http://www.englishpage.com/verbpage/presentperfect.html (http://www.englishpage.com/verbpage/presentperfect.html)  :wink:
Aby nedošlo k nedorozumění, všechny možný časy a způsoby používám, mám je celkem zmáklý, ale nejsem sto říct příklad, když mi řekneš 'řekni větu v tom a tom čase' (ani nemůžu uvěst příklad, jak si je nepamatuju), nemam je z patra naučený, prostě když cejtim, že to mam říct nějak, tak to tak řeknu, a nebliká mi v hlavě kontrolka 'čas na použití minulého průběhového'


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Neferu 04. Červen 2010, 14:58:24
Nečetla jsem všechno, tak nevim, jestli se nebudu opakovat..
Mně dost pomohla jazykovka a zahraniční lektoři. Taky je dobrý číst anglický knížky, prodávaj se takový slabý knížky asi za 100,- v různých levelech. Pak je taky dobrý najít si kamarády rodilý mluvčí a občas vyrazit na pivo ;)
Taky dost udělá vůle. Já jsem vždycky chtěla umět anglicky, ale na ZŠ jsem měla fj a nj a teď umim anglicky líp jak německy a francouzsky dohormady.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Comanch 21. Červenec 2010, 19:06:11
Mám dotaz na vás na všechny. Snažím se teď najít nějakého kámoše nebo lépe kámošku která má rodný jazyk anglinu a třeba studuje v Praze. Chci se seznámit jen z důvodu konverzace. Nemáte někdo nějaký typ kde hledat, doporučení a nebo přímo někoho, s kým byste mě mohli kontaktovat? Shánět je formou pickupu je dost pochybné z obou stran. Díky  :D


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: kiss.of.the.wolf 24. Květen 2011, 20:49:21
Když už jsme u toho, umět anglicky je vlastně i balicí technika. Jsem učitel angličtiny a vždycky, když to nějaké holce řeknu, tak hned " a nemoh bys mě doučovat?" Nesktečná síla, sama se dokonce dobrovolně vypraví k vám domů.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Term757 05. Leden 2012, 19:55:58
Hoj,
no já se sice učil angličtinu už od dětství ale výrazně mi pomohlo to co tu padlo (filmy,texty,music,atd...).
Dále je docela dobrý hrát hry, které zapojují mozek (wowko nebo runescape ) v angličtině je ideál.  8)
Teď jsem na střední ale má slovní zásoba je z toho všeho myslím nadprůměrná, ikdyž gramatiku nedávám  :D


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Spokey 05. Leden 2012, 19:58:21
Term757: S tím se plně z/stotožnuju. Zásoba velká, překlad, speaking či konverzace jsou u mě v pohodě. Jenom občas pohořím gramatice :D


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Maťko 05. Leden 2012, 20:03:26
Na učenie jazyka určite livemocha.com :)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: pata07 05. Leden 2012, 23:55:05
Když už se tu znovu otevřelo toto téma, tak bych k němu měl pár postřehů.
Školní výuka je většinou na nic. Samozřejmě záleží na učiteli. Navíc se do žáků tlačí hromada gramatiky a slovíčka, ale neučí se konverzace. Ta je podle mě to nejdůležitější z celé angličtiny. Výsledek je, že všichni vědí jak teoreticky vytvořit větu, ale v praxi se sekají po každé větě, aby to všechno bylo správně gramaticky.

A teď děti vám budu vyprávět takovej malej příběh jak jsem se AJ učil já. 8)
Angličtinu jsem se učil od 3. třídy základní školy. Nejvíc základů jazyka mámce z prvních 2-3 let, pak výuka šla u nás z dost do kopru. Na střední v prváku vypadalo, jak všichni umíme výborně anglicky. To u mě trvalo do chvíle než jsme potkali cizince ve městě s tím, že hledá směnárnu. Když pominu, že jsme nejdřív sami přemýšleli, kde může směnit peníze, :lol: tak jsme se pak nemohli ze sebe vymáčknout jedinou větu, a to nás tam bylo asi 6 :D Všichni jsme znali všelijaký poučky, ale když přišlo na použití v praxi, tak jsme všichni stáli jako trubky. Za boha jsme nemohli najít to "switch tlačítko" na AJ.
To se změnilo, když jsem se začal dívat na HIMYM, tam jsem pochytil spoustu hovorových výrazů, vylepšil si poslech, ale hlavně jsem dostal na jazykový kurz. Bylo to hlavně zaměřený na konverzaci. Přijela skupina asi 15 amíků, kde se člověk jinak než s angličtinou nedomluvil. Můžu říct, že mi to dalo víc mež celej druhej stupeň základní školy a prvák na střední dohromady. Naučil jsem se řešit situace, kdy třeba nevím to správné slovíčko atd. No a s dvěma, co to organizovali a bydlí v čechách se scházíme a konverzujem do teď.

Hlavně je to o tom se nebát mluvit s chybama. Oni tomu porozumí. Sami nemluví strikně gramaticky správně. Taky můžu vřele doporučit seriály jako HIMYM nebo filmy, kde pochytíte spoustu hovorových výrazů a nepřekvapí vás, když na vás někdo vybafne "What's up?" Taky si vylepšíte poslech a v neposlední řadě obohatíte slovní zásobu. Doporučuju si najít nějakého amíka nebo angličana, se kterým můžete konverzovat, hodně vám to dá.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: puzzle 06. Leden 2012, 00:16:34
To mi připomíná ty němce, co na Silvestra hledali klub s pěknýma holkama :D Ezio si telefonoval, já si s nima docela pokecal anglicky, i když je fakt, že napůl opilej a to šlo ještě méně než normálně. Hlavně mám problém mluvit, docela rozumím a psaný text taky, jenže nejsem rozmluvený :?

Jak píšeš pato, tak ve škole nic moc. Alespoň já to tak měl. Přijde mi, že když ti to učitel česky vysvětlí a pak si to trénuješ na nějakých umělých cvičeních, tak ti to moc nedá. Mozek je zvyklej na opačnej přístup... když jsme byli dětska, tak jsme nejdřív poslouchali a vůbec nerozumněli... pak jsme začali opakovat nějaký slovíčka a pomalu skládat věty... a až potom ve škole jsme se začali učit pravopis a všechny ty náležitosti... jenže prostě až po tom, co jsme se normálka krásně dorozumněli. A takhle by to imho mělo být s každým jazykem, co se v životě učíme... poslouchat, pomalu začít mluvit a pak se až nějak víc učit gramatiku.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: joei 06. Leden 2012, 08:19:49
Zajímavej postřeh, puzzle, že v dětství je to naopak:-)

Jinak angličtina je u mě na nějaký průměrný zkušenosti, domluvím se, pokecám si, na výletě v Holandsku, kde jsme byli se školou, jsem zjitil, že po pár Heinekenech se konverzuje jako o život a uplně v pohodě. Je docela vtipný, že nemám absolutně žádný cit pro Polštinu, takže se skupinkou Poláků jsem se před 2 lety na silvestra bavil anglicky a taky uplně v pohodě.

Co se týká ale vyuky, tak problém spousty českých učitelů je v tom, že nedokáží zaujmout. Za svůj život jsem měl 9 různých učitelů na jazyky(1 na ruštinu, 2 na němčinu, 7 na agnličtinu) a dokázaly mě zaujmout pouze 2 a vzbudit ve mě touhu po tom se něco učit. Jedna byla úžasná učitelka Němčiny, na kterou do dneška rád vzpomínám. ačkoliv to v té době byla ženská kolem 50ky, měla nesmírně mladého ducha a dokázala se vcítit do toho nás, mladých a do toho, co nás zajímá. Nedělali jsme proto nudné články o žeměpise Austrálie apod, ale bavili jsme se o současné hudbě, cestování, snech. Byl to člověk, který na nás nikdy nekřičel a dokázala to, co málokterý učitel. Dokázala to, že kdo neměl zájem o předmět, toho přehnaně netrápila, ale kupodivu ani studenti neotravovali při hodinách. Nám, kdo zájem měli, se věnovala hodně intenzivně.... zkrátka bylo na ní vidět, že jí učení bavilo. Možná i proto, že na těch příjmech z výuky nebyla vůbec závislá. Fakt super ženská.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: D9 06. Leden 2012, 10:18:15
Třeba trefovat správně if I had... I would, aby to bylo správně je peklíčko.
Tak zrovna tohle je děsně jednoduchý, jen se člověk musí ty typy podmínek naučit... :)
No, jenže když to neumíš (=nepotřebuju gramatiku), tak to netrefíš pocitově ani náhodou ;)
Hm, vidim, že tu je reakce půl roku stará, které jsem si nevšiml, tak na to odpovim teď :D

Právě, že všechny ty podmínky jsou uplně dokonale přeložitelné do češtiny a vyjadřují jinou úroveň možnosti, která je definovatelná uplně bez problémů.

Ukážu ti to na modelovym příkladu. Představme si, že máš touhu vyhrát 100 milionů a koupit si vycpanýho mysteryho.

1. podmínka - v prvním případě si představme, že sázíš a předem znáš výherní kombinaci. Je tedy velmi pravděpodobné, že vyhraješ
If přítomnej čas, then budoucí čas.  
Jestli vyhraju 100 milionů, koupím si vycpanýho mysteryho.
   - jestli ve smyslu jakoby "až" ... vyjadřuje podmínku, která je "pravděpodobná" ... dejme tomu, že žiješ na floridě, už 60 dní za sebou nepršelo a ty řekneš "Jestli nebude dnes pršet, pujdeme na pláž." - zde použiješ první podmínku, protože je téměř jisté, že pršet nebude.

2. podmínka - v tomto případě sázíš normálně a výherní kombinaci neznáš, je tedy velmi nepravděpodobné, že bys vyhrál
If minulej čas, then would + sloveso.
Kdybych vyhrál 100 milionů, koupil bych si vycpanýho mysteryho.

3. podmínka - v tomto případě jsi sázel a už znáš výsledek - nevyhrál jsi a je již nemožné, že bys v této hře vyhrál, protože jsi jí už prohrál
If předminulej čas, then would have + příčestí minulé.
Kdybych byl býval vyhrál 100 milionů, býval bych si koupil vycpanýho mysteryho.


Tohle je celé. A když víš, která podmínka co znamená, tak prostě použiješ správnou. Jinak nevím, co tu chceš "vycítit," když rodilí mluvčí nevědí, jak správně ty podmínky používat. Jinak řečeno oni to taky "necítí," tak jak to můžeme cítit my :D ... Oni teda ví uplně přesně, jestli použít první nebo druhou, ale už si nejsou tak jistí, zda použít druhou nebo třetí


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Atto 06. Leden 2012, 14:47:03
Haha vycpanej Mystery  :D

Ty podmínky, to byla pecka. Učili nás je separovaně, aby nám po probrání tý třetí řekli, že je angličani běžně míchaj. Bohužel jak to člověk jednou zaškatulkuje, těžko to propojí zpět. Bůh žehnej výukovému systému  :roll:


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: pata07 06. Leden 2012, 16:27:21
Tohle je celé. A když víš, která podmínka co znamená, tak prostě použiješ správnou. Jinak nevím, co tu chceš "vycítit," když rodilí mluvčí nevědí, jak správně ty podmínky používat. Jinak řečeno oni to taky "necítí," tak jak to můžeme cítit my :D ... Oni teda ví uplně přesně, jestli použít první nebo druhou, ale už si nejsou tak jistí, zda použít druhou nebo třetí
S tím mícháním věcí mám taky malou zkušenost. Když jsem slyšel od rodilýho mluvčího "She should came" jako označení budoucnosti, myslel jsem, že špatně slyším.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Av4 17. Leden 2012, 00:59:04
D9: Jo, neříkám, že je to složitý, ale jde o to, že se tu gramatiku musíš naučit. Prostě ve většině případů to netipneš, pokud nepřemejšlíš nad tím jaký to má význam a nevíš jaká forma se s tim významem pojí.

Když mluvíš česky a řekneš "Kdybych to býval byl věděl, tak bych sem býval byl nechodil" tak nevíš, proč si to řekl takhle, ale prostě to cítíš. Kdybys to měl někoho naučit, tak si to pravděpodobně nejdřív v duchu řekneš a pak to "reverse-engineerneš" na to jak se to poskládá. A to v angličtině neděláš - tam postupuješ pravidlo->věta a ne věta->pravidlo

Ciliže prostě tu gramatiku potřebuješ. QED.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: pata07 17. Leden 2012, 19:31:34
Ava: Jesný gramatiku potřebuješ, ale často si vystačíš se základama, protože část gramatiky, kterou neumíš obejdeš tím, že to řekneš jinak. Navíc pokud angličtinou mluvíš, tak se ti spousta výrazů vryje pod kůži, že nepřemýšlíš, jak to budeš skládat. Hlavní je domluvit se a klidně i s chybama.  8)


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: mmarty 22. Únor 2012, 22:42:07

 "She should came" .

dobrej haluz :D spíš should come nebo should have come, ale "should came", to je jamajská angličtina


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: pata07 23. Únor 2012, 01:32:08


 "She should came" .

dobrej haluz :D spíš should come nebo should have come, ale "should came", to je jamajská angličtina
Jak já říkám, hlavní je, pokud nepíšeš něco oficiálního, domvluvit se nebo aspoň pochopit, co ten druhý chce.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: D9 25. Únor 2012, 09:43:28
Ava: no offence, ale je na první pohled jasné, žes nikdy nebyl delší dobu v žádné anglicky mluvící zemi. Právěže tu gramatiku během realnýho rozhovoru neřešíš vůbec. Možná ze začátku, pak se prostě "přepneš" na ten druhý jazyk a jedeš přirozeně. Ono se to nezdá, ale oni nás tu angličtinu naučili dobře. Nedávno jsem zrovna mluvil na skypu s lidma z USA a během toho mi volala matka. Zvedl jsem telefon, na něco se mě ptala a mě asi 10 sekund trvalo, než mi na mysl přestaly lítat jen anglický výrazy a mohl jsem jí normálně česky odpovědět.

Ono jádro je v tom, že při realný konverzaci slova nevnímáš jako shluk písmen, které je tvoří, ale jako významy.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: pata07 25. Únor 2012, 22:36:35
Ono jádro je v tom, že při realný konverzaci slova nevnímáš jako shluk písmen, které je tvoří, ale jako významy.
IMHO hodně záleží na skillu, za jak dlouho začneš vnímat v konverzaci význam slov, místo aby sis je překládal.


Název: Re: Výuka angličtiny
Přispěvatel: Av4 28. Březen 2012, 22:54:16
Ava: no offence, ale je na první pohled jasné, žes nikdy nebyl delší dobu v žádné anglicky mluvící zemi. Právěže tu gramatiku během realnýho rozhovoru neřešíš vůbec. Možná ze začátku, pak se prostě "přepneš" na ten druhý jazyk a jedeš přirozeně.
Neříkám, že ne. Ale nejedeš jí "dobře" přirozeně. Typicky nevědomky zanášíš čechismy.

Např.:

Do a mistake vs. Make a mistake

A nebo třeba v češtině hojně užívané "The film had a happy end." správně anglicky však "happy ending".

A v neposlední řadě:
They thought, that it would be a good idea.

Kde je chyba?
...
.
.
.
.
.
.
.
.
Ta čárka tam nemá být :)

Sidenote: Denně mluvím s kolegou anglicky. A nemám totál problém přeskakovat čj/aj. Ale stejně je potřeba tu gramatiku trénovat. Případně se cíleně dívat na věci, které dělám špatně.