Egoizmus - dobry / spatny

Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
25. Duben 2024, 23:38:52

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
JSI TU NOVÝ?
Nezapomeň si přečíst pravidla tohoto fóra!
68 112 příspěvků v 2 569 témat od 3 709 uživatelů
Nejnovější uživatel: sordson
* Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
+  forum.QARK.net
|-+  Pokecání
| |-+  O komunikaci a komunikačních tricích (Moderátoři: Av4, Mistar)
| | |-+  Egoizmus - dobry / spatny
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: Egoizmus - dobry / spatny  (Přečteno 10487 krát)
0254
****


Karma: 25
Pohlaví: Mužské
Věk: 39
Místo: praha
Příspěvků: 1 162


Zobrazit profil
« kdy: 03. Květen 2011, 10:14:13 »

Postoj k egoizmu v PU komunite je dost dvojaky.

1) Na jednu stranu pristup ala DavidX "jste ta nejdulezitejsi osoba ve vztahu", snaha byt "alpha" = prosadit se do vudci role oproti ostatnim, jsou dost egoisticke. Mit svuj vlastni svet.

2) Egoizmus jde proti vecem jako je "družnost". Jde proti doporučení "neberte se příliž vážně"

Jako přiznam se že ve spoustě situci mam pocit, že egoizmus je pravě to co mě ve společnosti zhazuje. Příklady:
1) Při nějaké zábavně s lidma místo abych se odvázal a jednoduše se bavil, tak pořad přemýším jak je pojímána moje osoba (to je egoisticke)
2) Při nějake společne čisnosti / sportu, nemyslim přiliž na uspěch týmu ale na to jak se vramci tymu prosadit

Přikladem jsou třeba konference - mam tam s lidma celem špatne / chladne vztahy, myslim z velke časti proto že je od začatku beru jako nepřátele / konkurenty.

Další věc je při clubgame - když člověk přemýšlí o tom co si o něm holka myslí, místo toho aby projevoval zájem o ni.

Tzn.
----------- 1)   Jak je to s tim egoizmem? Je dobry nebo špatny?
----------- 2)   Jak ten negativni projev egoizmu ( tj. postoj k ostatnim lidem jako k protihráčům) a sebestřednost odstraňovat. Přiznám se že skutečně upřímně nemám rád lidi, vím že je to špatně, ale není mi moc jasné co stim.
Zaznamenáno

NC jsou vlastne jen takove drobne IOI
onsad
**
Karma: 7
Pohlaví: Mužské
Věk: 37
Příspěvků: 252


Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 03. Květen 2011, 10:33:13 »

Rozhodně bych odstranil: "nemám rád lidi", nebo to aspoň nedával najevo. Ale trocha egoismu IMHO neuškodí, nemůžeš každému lézt do zadku. A holce už vůbec ne.
A tak prostě nedělej týmové činnosti, ale individuální. Šťastný
Zaznamenáno
cax

Karma: 2
Příspěvků: 37


Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 03. Květen 2011, 13:00:46 »

Hmm, zajímavé pojednání.
Musím říct, že pod některé body bych se mohl podepsat, nicméně myslím si, že ne v každém ze zmíněných příkladů je možné mluvit o egoismu.
Jak jsem řekl, v některých věcech mám podobné zkušenosti a názory, ale nezacházím až do takových extrémů, že bych mohl prostě říct "nemám rád lidi". Spíše lidi dělím do dvou kategorií. 1. lidi, které mám rád a kteří si zaslouží moji pozornost, 2. lidi (ani je někdy pořádně neznám), které prostě zaškatulkuji tak, že jsou hluboko pod moji úroveň a tak se k nim i chovám. Tohle jednoduché škatulkování může být právě kamenem úrazu, protože je velice pravděpodobné, že mé chování k lidem ze skupiny 2 odradí ty, kteří by se potencionálně mohli stát mými dobrými přáteli atd. V poslední době jsem začal na tomto problému pracovat a pokouším se vstřícně chovat i k lidem, jež bych dřív nekompromisně pohřbil do špíny a hnoje skupiny číslo 2. Vytvořil jsem si tedy takový třetí šuplík, který funguje jako jakési dočasné útočiště pro nové známosti, řekněme takový očistec, kde mohou nováčci (tedy lidé keré jsem nově poznal) ospravedlnit svůj možný postup do první skupiny. Dokonce jsem do tohoto očistce pustil i většinu lidí, kteří byli dříve uvězněni ve druhé skupině, v těchto případech ale zase záleží na tom, jestli vůbec ještě oni sami chtějí povýšit na členy první skupiny.
Ad neschopnost se odvázat při společné zábavě. Také nejsem žádný party boy, jehož by bylo všude plno atd., myslím si, že to není většina lidí, jenže dokážeme zábrany odhodit. Připisuješ tuhle "vlastnost" egoismu. Nemyslím si, že je to tak jednoduché. Samozřejmě, svou roli zde může sehrát pohrdání lidmi a jejich "stupidními způsoby zábavy". Nenapadla tě ale třeba ta možnost, že možná trpíš mírnou formou sociofobie? Označuješ se v příspěvku jako sebestředný. Ale z celkového vyznění to spíš vypadá tak, že se straníš lidí, nejsi si v jejich přítomnosti jistý v kramflecích. Učebnicovým příkladem egoismu a sebestřednosti je třeba takový Václav Klaus. A nemyslím si, že to je člověk, který by "pořád přemýšlel jak je pojímána jeho osoba". On prostě VÍ, že je nejlepší a že ho ostatní ani jinak brát nemohou. Takový člověk se naopak při společenské zábavě vůbec nestará o názor ostatních, nepochybuje o tom, že je jedinečný a že ostatní chtě nechtě musejí vzdát hold jeho tanečním / řečnickým / vůdčím atd. schopnostem. Tahle tvoje vlastnost přílišného rozebírání názoru ostatních na tebe tedy podle mě není znakem egoismu.
Ad týmové vztahy ve sportu atd. Ano, zde si můžeme podat ruku. Věnuji se specifickému týmovému sportu. Tým má společný zájem, měl by pracovat jako jeden člověk. Členové týmu trénují co to dá, abychom byli nejlepší. Jenže já jaksi podvědomě (respektive vědomě, vím o tom, snažím se to potlačit) cítím, že to jsem já, kdo tvoří výsledky. Partnery příliš nevnímám, přenesl jsem si charakteristiku individuálního sportu do sportu týmového. A někdy dokonce (ne často, ale stává se), jak říkáš, na mě padne ten pocit, že partneři jsou vlastně mými škodiči, že nebýt jich, mohl jsem být už dávno mistrem světa, to oni mi neustále hází klacky pod nohy. Egoismus? Možná. Spíše bych to však označil za přehnanou soutěživost. Pocit, že musím porazit úplně všechny, včetně svých spoluhráčů. Ne! Teprve týmová spolupráce z nás udělá mistry.
Na závěr; rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že egoismus se vylučuje se slovem "družnost". egoismus je přehnaná láska k sobě samému, přeceňování vlastního názoru a vlastních schopností. Znám spoustu lidí, kteří by se dali označit jako egoisté. Jsou to výrazně družní lidé. Právě proto, že nepochybují o své dokonalosti. Nepochybují o tom, že jejich přítomnost ostatní lidi obšťastňuje a způsobuje jim totální společenský orgasmus. Pohybují se mezi lidmi, dělá jim to maximálně dobře. Toť můj názor na věc.
Zaznamenáno
Artist
****


Karma: -8
Pohlaví: Mužské
Věk: 36
Místo: Praha
Příspěvků: 712


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 03. Květen 2011, 15:23:54 »

0254, o tomto sme sa už myslým raz bavili. Ako povedal Einstein, žiadny problém sa nedá vyriešiť na úrovni na ktorej vznikol. keby si vystrčil nos medzi ľudí, po nejakej dobe by si zistil presne kde je hranica medzi egoistom a vlezprdelkou. Toto sa neda vysvetliť jednoznačne a už vobec nie niekomu, kto s tým nemá skúsenosť / a nechce ju ani získať/.

Btw, keď píšeš, že nemáš rád ľudí / a je to pravda/, naozaj sa divím, prečo niekto s tebou sympatizuje... Teda odpoveď poznám, ale myslým, že na ňu nie je ťažké prísť pre hocikoho.  a tiež nechcem nikoho uraziť / aj keď oprávnene.../
Zaznamenáno

"Kombinace jeho brutalniho fyzickeho vzhledu s dobrosrdecnyma jiskricima ocima, musi mit na holky ultimatni effekt kdyz je v pohode"

popis Artyho jednym znamym Šťastný


"Polib mi můj naleštěnej zadek!" Bender Bending Rodrigue
0254
****


Karma: 25
Pohlaví: Mužské
Věk: 39
Místo: praha
Příspěvků: 1 162


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 03. Květen 2011, 18:20:25 »

artist, nejak moc tvuj postoj poslednni dobou nechapu, kdyz prijdes snazis se byt co nejmilejsi, ale jakykoli koment tady na foru na me pusobi jakobys me povazoval za uhlavniho nepritele. Docela bych to rad slysel nejak ucelene objasnene at uz soukrome nebo verejne. Skoro mi prijde ze to zavisi na tom jestli mas FB u sebe nebo ne.

A btw. fakt uprimne na tu odpoved prijid nemuzu, asi to tak lehke neni Úsměv
Zaznamenáno

NC jsou vlastne jen takove drobne IOI
joei
*****


Happy in a relationship

Karma: 150
Pohlaví: Mužské
Věk: 36
Místo: Východní Čechy
Příspěvků: 2 537


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 04. Květen 2011, 08:48:20 »

Možná to nesouvisí přímo s egoimem, ale pokud jsem v něčem dobrý, rád nechám vyniknout i ostatní a pracuju kolektivně pro dobro teamu, pokud pokulhávám, chci se prosadit daleko víc a záleží mi na tom, jak mě berou ostatní... ať už je to sport či jiná situace a dovednost.

Nějak tak mi přijde, že to s tímto tématem souvisí.
Zaznamenáno

* "Ukaž holce, že máš koule a ona ti je ráda olíže."
* "Ze srdce jsou vždycky nejlepší zážitky. Z rozumu je vždycky nejméně trápení. Je na tobě co si vybereš" Ava
* Luck is what you have left over after you give 100 percent *
0254
****


Karma: 25
Pohlaví: Mužské
Věk: 39
Místo: praha
Příspěvků: 1 162


Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 04. Květen 2011, 09:19:56 »

joei - jo to je asi dost pravda, tenhle egoizmus totiz fakt citim predevsim ve společenske konverzaci / zabavě, kde mam opravdu pocit že bojuju o život a snažim si urvat misto na slunci. (treba se nekdy nesměju cizim vtipum prostě proto že zavidim, to je fakt ubohost)

zatimco ve věcech kde mam pocit že budu tak jako tak stejně lepší než ostatní, tak se snažim ostatnim pomoct a mam radost z toho když se odemě něco nauči.

tzn. - ano jedna cesta k altruistickemu "warm-alpha" je mit převahu nad ostatnimi takovou že je pak nevnimaš jako konkurenty. Jenomže přiznejme si - to je opravdu těžke, a nejde to dosahnout ve všech oblastech.

Proto myslim že v oblastech kde nevynikam, bych se měl naučit zbavit přehnaneho ega, přistoupit na to že nevynikám, a naučit se zžít s ostatnimi jako s rovnocenýmí přátelskými subjekty.

Fakt mi vadi že se nikdy nedokažu cítit jako součást skupiny, vnímat sílu/štěstí skupiny ve které jsem jako svou sílu/štěstí. Vnimal bych to tak jen kdybych měl pocit že mi ta skupina cela patří, což je špatně.  Buďto jsem vůdce, nebo outsider. ---------- Ale to není vůbec udržitelný realistický životní postoj.

Fakt nemam na to abych byl v klubu (vždycky) vůdce => měl bych se naučit bavit i bez toho.  
« Poslední změna: 04. Květen 2011, 09:24:15 od 0254 » Zaznamenáno

NC jsou vlastne jen takove drobne IOI
Lucaso
*


Karma: 16
Pohlaví: Mužské
Věk: 33
Místo: Brno
Příspěvků: 89


Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 04. Květen 2011, 11:08:34 »

Otázka 1: Podle mě je špatný. Neměl by ses povyšovat nad ostatní a chovat se jako bys byl něco víc. Na druhou stranu, musíš mít své zásady a pravidla a když je někdo překročí, tak mu ukážeš, že zašel daleko! Potrestat je za to!

Otázka 2: Odstraníš ho tak, že budeš mít rád lidi. Že je budeš respektovat a nebudeš si na nich masírovat svoje ego. Ale zase si nesmíš nechat všechno líbit. Musíš prostě mít své hranice. To kde leží, poznáš v komunikaci s jinýma lidma. To nejde napsat.

Podle mě máš zmatek v tom, co to znamená být "alfa". Alfa není ten největší tvrďák, který si dělá s ostatníma co chce, i když se jim to nelíbí (jerk). Alfa je podle mě člověk, který je na ostatní milí, mají ho rádi, následují ho bez toho, aby řekl "budete mě následovat". "Alfa" a "neberte se příliž vážně" podle mě nejde proti sobě.
Zaznamenáno

Život je pro mě jen jedno velké divadlo, jedna velká hra. Rozhodl jsem se, že ho zahraju jako by šlo o život.
Přečtěte si scénář, který mi život píše...
0254
****


Karma: 25
Pohlaví: Mužské
Věk: 39
Místo: praha
Příspěvků: 1 162


Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 04. Květen 2011, 11:52:47 »

ad 1) nejde o povysovani se nad ostatni, jde spise o vnitrni pocit ze se za kazdou cenu musim nejak predvadet / prezentovat, neco si / jinym dokazovat. Na jednu stranu / v mnoha ohledech je to dobre motivujici, na druhou stranu, to cloveku brani se napr odvazat pri nenucene zabave ve spolecnosti.

ad 2) Vubec neberu alpha jako nejvetsiho tvradaka (to mi spise prijde ze v PU komunite zlave u mladych kluku je to tak pojimano), ale "alpha" je z definice nekdo kdo se prosadil na vrchole nejake spoelcneske hierarchie, vpodstate vsichni samci maji zakodovanou tu snahu zaujmuti vudci role, a o tuto pozici nezbytne souperi s ostatnimi protoze vudci pozice je jen jedna, jen jeden muze byt ten nejlepsi kohout na smetisti.
.... a zase - snazit se byt Alpha je docela dobre, a neznamena to vubec "jit prez mrtvoly" nebo byt agresivni nebo neco takoveho.

Co na tom ale vidim spatne je zaslepenost/affektonanost zpusobena touhle obsesivni touhou se prosadit, a pomerovani vseho timhle kriteriem. Znova rikam - myslim ze to hodne vadi pri neformalni zabave s lidma - kdy clovek misto toho aby se nechal strhnout proudem spolecne zabavy a nechal veci plynout, tak se snazi je nejak ovladat, prosazovat se, a je nastvany kdyz se mu to nedari.
Zaznamenáno

NC jsou vlastne jen takove drobne IOI
Artist
****


Karma: -8
Pohlaví: Mužské
Věk: 36
Místo: Praha
Příspěvků: 712


Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 04. Květen 2011, 14:05:20 »

artist, nejak moc tvuj postoj poslednni dobou nechapu, kdyz prijdes snazis se byt co nejmilejsi, ale jakykoli koment tady na foru na me pusobi jakobys me povazoval za uhlavniho nepritele. Docela bych to rad slysel nejak ucelene objasnene at uz soukrome nebo verejne.

Ono je to predsa veĺmi jednoduché:  Povedzme, že máme pár veci spoločných: napr. Starcraft alebo populárno-vedecké veci o vede. O tom som sa s tebou osobne vždy bavil a o ničom inom. Jednak sa zbytočnosťami nezaťažujem, tvoje nezmyselné problémy sú tvoja vec. Takže sa tejto téme vyhýbam. Za ďalšie, som zvorilý. Pokiaľ mám k niekomu v určitých smeroch výhrady a moj postoj na tom nić nezmení, nemá zmysel, aby som ho prezentoval. Inými slovami, si manipulatývny tragéd, čo sa ľutuje, ja to ale riešiť nebudem a nezaújma ma to. Keď to ale zase vytiahneš na svetlo, nediv sa, že ti to niekto vrazí do xichtu.

Nie som tvoj nepriateľ ani neprajník, ale ani spojenec či kamarát.
Zaznamenáno

"Kombinace jeho brutalniho fyzickeho vzhledu s dobrosrdecnyma jiskricima ocima, musi mit na holky ultimatni effekt kdyz je v pohode"

popis Artyho jednym znamym Šťastný


"Polib mi můj naleštěnej zadek!" Bender Bending Rodrigue
Maxx
**


Karma: 17
Pohlaví: Mužské
Věk: 34
Příspěvků: 264


Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 05. Květen 2011, 16:01:21 »

----------- 1)   Jak je to s tim egoizmem? Je dobry nebo špatny?
----------- 2)   Jak ten negativni projev egoizmu ( tj. postoj k ostatnim lidem jako k protihráčům) a sebestřednost odstraňovat. Přiznám se že skutečně upřímně nemám rád lidi, vím že je to špatně, ale není mi moc jasné co stim.
Ad 1 : Ono to existuje v dvoch rovinách, presne ako si napísal. Egoizmus nie je "binárne" dobrý/zlý. Tak to nefunguje.
1. Musíš byť egoista - tým pádom sa "staráš len o seba". Základom je ale uvedomenie si vlastnej hodnoty - ak to zvládneš, budeš mať svoj svet, kde nikoho iného nepotrebuješ, tým pádom ťa nerozhodí nejaký vplyv zvonka/blowout od HB ---> SI ALFA.

AD 2: Zle. Ak by si si uvedomil vlasnú hodnotu, nebol by si hnusný na pickuperov na konferencii - neuvačoval by si nad nimi, ako nad konkurenciou, pretože skrátka "I dont give a fuck", proste ich nepotrebuješ, netrápia ťa, nerozmýšľaš nad nimi. To že ťa netrápia, ale znamená, že si k nim neutrálny. Ty ich ako vravíš nemáš rád - treba získať sebahodnotu. To nie je egoizmus kde sa staráš o seba, to je problém, že ich vnímaš ako konkurentov (slabá vlastná hodnota), to s egoizmom nič nemá.

1. Proste nechápem, prečo sa tu bavíme o "egoistovi" - ako niekom, kto potrebuje vlastný prospech a nutne je to zviazané z AMOGovaním ostatných.
2. U mňa je egoista niekto, kto sa stará o vlastný svet a ostatných má na háku = neutrálne, nie negatívne, NEUTRÁLNE - ALFA
3. Potom sa dostanem do stavu, kde som spokojný so sebou, nestarám sa o ostatných, som alfa, ale svoj SC, prípadne HB ktorá sa mi páči a chcem ju na LTR mám úprimne rád, takže hoci seriem na zvyšok, k určitým jedincom som dobrý a vždy ochotný pomôcť, lebo chcem.

Tu vidím len egoizmus - sranie na všetkých bez rozdielu, to potom nejde, a človek je vnímaný ako sociopat.

Zaznamenáno

I am not ugly, God challenged me to pick up women in Legendary Mode.
Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Copyright © 2005–2024 QARK.net Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC sitemap | RSS