uzatvorenosť ľudí

Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
17. Prosinec 2024, 23:31:34

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
JSI TU NOVÝ?
Nezapomeň si přečíst pravidla tohoto fóra!
68 112 příspěvků v 2 569 témat od 3 709 uživatelů
Nejnovější uživatel: sordson
* Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
+  forum.QARK.net
|-+  Pokecání
| |-+  O komunikaci a komunikačních tricích (Moderátoři: Av4, Mistar)
| | |-+  uzatvorenosť ľudí
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: uzatvorenosť ľudí  (Přečteno 7249 krát)
Varg
**


per aspera ad astra

Karma: 6
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 162


Zobrazit profil
« kdy: 21. Duben 2010, 16:38:21 »

Zaujímalo by ma, ako to je vo vašom okolí (sídlisko, mesto, dedina, susedia..) či vás ľudia zdravia, odzdravia, atp.
Napríklad ja bývam v Bratislave, na panelákovom sídlisku a s mojimi susedmi to je jednoducho strašné. Kedysi mi to bolo možno jedno, že som si to nevšímal, ale teraz jednoducho pozdravím suseda susedku a keď odzdraví a nedajbože sa pritom aj usmeje tak to je snáď zázrak, pretože nepozdravia, neodzdravia, uhýbajú pohľadmi.. Možno tak tá staršia generácia nad 60 rokov, s nimi sa dá aj pokecať vo výťahu. Ostatní mi s výťahom najradšej utečú (a nielen mne - že by som smrdel alebo tak Smějící se ale aj iným čo som zisťoval).
Ma to mrzí že sú u nás ľudia takí strašne uzatvorení, že pri obyčajnom pozdrave na mňa pozerajú ako že kto som, čo si ich dovoľujem zdraviť, čo chcem..
Vo Švajčiarsku ma na ulici zdravili úplne cudzí ľudia, každý jeden vysmiaty a len samé ,,gruci gruci". I keď to bolo v takom menšom meste a občas sa zatvárili nejak divne, keď som odzdravil a zistili že som cudzinec. Ale tu by som také niečo zažil možno na nejakej dedinke kde sa naozaj zastavil čas a žijú tam ešte babičky.
Zaznamenáno

Kinyo10
*
Karma: -26
Příspěvků: 80


Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 21. Duben 2010, 17:45:16 »

Ja bydlim ve meste. Tam je to horsi, lide se tolik neznaji, ale jinak se zdravime normalne, usmev atd. zvlast se sousedama ... Taky jezdim k babicce na dedinu a tam je to perfektni, mala dedinka - lide se skoro vsichni znaji, nebo aspon od videni, tim padem pozdravit a pokecat je to nejmensi ... Kazdy clovek neni introvert, takze u Vas na sidlisti nemuzou vsichni uhybat pohledem ! Zkus s nekym navazat kontakt v tom vytahu.. Napriklad rano:

Dobre rano, nevite kolik je prosim Vas hodin ? ( zadny clovek Te neodbouchne a kdyz ano, tak je to dement a aspon vis, ze ten clovek ma rozpory sam se sebou a Tve pratelstvi k nemu Ti za to nestoji ) .. Jakmile Ti clovek odpovi, muzes bud rozvest konverzaci ( podle toho jestli ten clovek specha, ale hlavne podle toho jakou ten clovek ma naladu . Pokud dobrou neni problem se vyhovorit, zvlast kdyz treba jedete nekam spolecnym autobusem  Úsměv ), nebo muzes konverzaci zakoncit typu: "Dekuju mockrat, preju hezky den :"  Šťastný - USMEV PATRI K VETE ! Chce to klid, kazdy clovek ma svuj svet, takze se Tim netreba zabyvat jestli nekdo pozdravi, nebo ne - treba nekdy clovek je zamysleny a ani neslysi, nebo nevnima  Mrkající Mrkající
Zaznamenáno
spinkos
*
Karma: 10
Příspěvků: 99


Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 21. Duben 2010, 19:38:31 »

Jde tu o sociální schémata: rámce určitého chování, které zůčastnění aktéři přejímají (cestující v autobuse, žák ve škole, číšník v restauraci, člověk na veřejném záchodě, atp.). Určité uskupení lidí si dle kulturníh a sociálních kontextů vytvoří schéma, a stává se "aktéry".

Pokud je u vás v paneláku sociálním schématem ignorace ostatních osob a ty schéma narušíš, ostatní aktéři jsou vyvedeni z míry - nehraješ roli, kterou jsi dle jejich očekávání měl hrát. Role člověka ve schématu se postupně internalizuje a automatizuje, proto se průvodní reakce aktérů na tvé chování mohou zdát zvláštní (nevědí, co se dějí; zpravidla nejsou myšlenkově přítomni).
Zaznamenáno
Varg
**


per aspera ad astra

Karma: 6
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 162


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 22. Duben 2010, 04:47:17 »

spinkos: Dík, presne toto som myslel  Mrkající A ako vzniká taká schéma? Teda ako to, že niekde sa ľudia ignorujú a niekde sú naopak strašne veselí a otvorení?
Zaznamenáno

Kinyo10
*
Karma: -26
Příspěvků: 80


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 22. Duben 2010, 13:36:19 »

Nevim presne kolik Vas bydli na tom panelaku, ale kdyz se nad tim zamyslim, tak nejde aby kazdy clovek, ktery tam bydli mel ignoraci na lidi - inteligentne to proste nejde ! Kdyz tu padlo to slovo socialni, tak presne o tom to je, ale spis jde o percepci ( socialni vnimani ) . Strucne receno je to nejdulezitejsi slozka socialni komunikace, vytvareni obrazu toho druheho .. Proto nejde, aby v socialni skupine byla vetsina lidi zaujata proti ostatnim ! To, co tu rekl spinkos, tak to je spise receno na skupiny jako napr. alkoholici, kteri v te skupine jsou pro nejaky svuj osobni ucel .. Mimochodem, kdyz jsou lide v urcite skupine, tak se vzdycky najde clovek, ktery z toho " soc. schematu " vybocuje !
« Poslední změna: 22. Duben 2010, 13:39:46 od Kinyo10 » Zaznamenáno
Varg
**


per aspera ad astra

Karma: 6
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 162


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 22. Duben 2010, 14:12:26 »

Vieš čo.. Jediní takí na ktorých vidím že nemajú problém so mnou komunikovať je moja susedka, ale to je skôr kamarátka, potom jedna babička asi 65-70 ročná a jeden pán s otravným psom ktorý má tiež cca 60 rokov. Ostatní bručia, škaredo pozerajú, neodzdravujú, vyhýbajú sa ľuďom okolo, respektíve susedom. Zaujímalo by ma, ako vznikol takýto rozdiel medzi napríklad mojimi susedmi a ľuďmi vo Švajčiarsku.
Zaznamenáno

Kinyo10
*
Karma: -26
Příspěvků: 80


Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 23. Duben 2010, 04:52:59 »

Je to relativni, ja opet rikam, ze u Vas nemuzou byt jen lidi, kteri jsou nastvani ... Mysleno lidi pod 50. let jak jsi uz naznacil ... Jestli se tak opravdu stalo, tak v tom pripade si to nedokazu vysvetlit a nedokaze to asi nikdo ... Mozna je to otazka penez, nebo urcite zivotni situace, ale o tom se da jen polemizovat ...
Zaznamenáno
spinkos
*
Karma: 10
Příspěvků: 99


Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 23. Duben 2010, 07:56:05 »

Jak vzniká takové sociální schema?
V experimentální skupině, kde má schema vzniknout, je přítomen urč. rys, jenž ovlivní potenciál vzniku schematu. Je-li takový rys např. nedůvěra či uzavřenost (zde hledej sociokulturní kontexty původu rysu - čech x švýcar, měšťák x venkovan, atp.), pak má schema ignorace vysokou šanci emergovat.

Tím, že to je "relativní" zřejmě myslíte subjekty v in-grupě a out-grupě vztahujíc se k danému schematu.
Zaznamenáno
Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Copyright © 2005–2024 QARK.net Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC sitemap | RSS